وکیوم پلاستیک و وکیوم فرمینگ کدام یک بهتر است؟

وکیوم پلاستیک و وکیوم فرمینگ

صنعت بسته بندی وکیوم پلاستیک و وکیوم فرمینگ در دنیای امروز رو به پیشرفت و نوآوری رفته است. انواع بسته بندی های خلاقانه با کاربرد های زیادی را می توانید یافت کنید. بسته بندی هایی مانند وکیوم پلاستیک و وکیوم فرمینگ همواره در صدر جدول بوده اند. اما دوست دارید بدانید کدام یک بهتر است؟ با من همراه باشید تا شما را با آن ها بیشتر آشنا کنم.

مقایسه وکیوم پلاستیک و وکیوم فرمینگ

انجام مقایسه بین دو محصول بهترین روش برای پی بردن به نقاط قوت و ضعف هر کدام از آن ها است. خب ما هم کارمان را با مقایسه وکیوم پلاسیتک و وکیوم فرمینگ شروع می کنیم. اما برای شروع اول باید بدانیم که این دو نوع بسته چیستند و چه استفاده هایی دارند.

VACUIM PLACSTIC

 

وکیوم پلاستیک چیست؟

شاید کیسه های زیپ دار را دیده باشید که برای بسته بندی مواد غذایی از آن استفاده می کنند. وکیوم پلاستیک در واقع نوعی بسته بندی است که دارای فرم یا قالب خاصی نیست و به سادگی می توانید آن را کیپ کنید.

انواع مختلف آن را در محصولاتی مانند گوشت های بسته بندی شده، سبزیجات یخ زده و… از آن استفاده می کنند. این نوع بسته بندی را در جاهای زیادی می توانید مشاهده کنید.

وکیوم پلاسیتک و وکیوم فرمینگ هر دو برای بسته بندی استفاده می شوند. اما وکیوم پلاستیک در بسته بندی هایی که محتویات داخل زیاد حساس نیستند استفاده می شود.

علاوه بر این موارد از وکیوم پلاسیتک برای جلوگیری از نفوذ آب و هوا نیز استفاده می کنند. در نتیجه قابل انتظار است که از آن بیشتر در صنایع غذایی استفاده کرد.

اما به طور کلی از کاربرد های مهمی که برای وکیوم پلاستیک می توان نام برد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بسته بندی محصولات آرایشی
  • محصولات بهداشتی
  • مواد غذایی
  • بسته بندی کردن انواع شیرینی، شکلات و آبنبات های رنگی
  • محصولات الکترونیکی
  • اسباب بازی های مختلف
  • قطعات خودرو
  • ابزارآلات

پلاستیکی که برای وکیوم این مواد استفاده می شود در مقابل حرارت زود از خود واکنش نشان می دهد در نتیجه با یک سشوار هم می توان آن را با قالب فیت کرد. حتی با خالی کردن هوای داخلی برای فشرده سازی هم می توان از آن استفاده کرد.

VACUME FORMING

 

وکیوم فرمینگ

در مقابل وکیوم پلاستیک، وکیوم فرمینگ وجود دارد. اگر بخواهم وکیوم پلاستیک و وکیوم فرمینگ را با هم از نظر زمانی مقایسه کنم، وکیوم فرمینگ بسیار قدیمی تر و کاربردی تر بوده است.

این نوع بسته بندی به صورت قالب است. شاید خیلی از محصولات را مشاهده کرده باشید که در جعبه هایی بسته بندی شده اند که دورن آن ها وکیومی قرار گرفته که دقیق از نظر طرح و اندازه با محصول همسان شده است. این نوع بسته بندی را وکیوم فرمینگ می گویند. یعنی دقیق فرم محصول شما را دارد. مثلا همین الان به محفظه هدفون خود نگاه کنید. دقیق به شکل هدفون شما طراحی شده است.

وکیوم پلاستیک و وکیوم فرمینگ کدام یک محبوب ترند؟

خب وقت آن رسیده تا در نهایت تصمیم بگیریم که بلاخره کدام یک از این دو روش بسته بندی برای ما مناسب است؟

در بازار و در تولیدی های وکیوم پلاستیک و وکیوم فرمینگ معمولا استفاده از وکیوم فرمینگ بسیار محبوب تر و رایج تر است. اما به نظر شما چرا این روش خیلی محبوب است؟

پاسخ ساده است. چون ارزان است. بله هزینه تولید و بسته بندی محصولات با وکیوم فرمینگ بسیار ارزان تر خواهد بود.

این کار با ماشین آلات پیشرفته صورت گرفته و از نظر زمانی نیز بسیار به صرفه است.

دقت بسته بندی های این نوع محصول از مدل های دیگر بسیار بالاتر است و در نهایت محصول نهایی به خوبی با این روش بسته بندی می شوند.